hataysodes@gmail.com +90 (326) 214 03 30 - Dahili: 2128 +90 (326) 213 35 76
T.C.
HATAY VALİLİĞİ
SOSYAL DESTEK PROGRAMI
"KÜÇÜK DOKUNUŞLAR GERÇEKLEŞEN HAYALLER"

24.08.2016

Kalkınma Bakanlığı SODES Programı kapsamında desteklenen 2015-31-0257 Sözleşme Numaralı ‘’Mozaik Anavatanında’’ adlı projenin konferans ve Sergisi Hatay Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Programa Hatay Vali Yardımcısı Bilal BOZDEMİR, Antakya Kaymakamı Eflatun Can TORTOP, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Ayyuş OTUZBİR, Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim görevlisi Hatice PAMİR, Mozaik Sanatçısı Ahmet BOSTANCI, Proje Koordinatörü Pelin YÜCESOY BOYAR, Kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Antakya Kaymakamı TORTOP yaptığı konuşmada ‘’ Hatay Mozaik Sanatının en anlamlı kenti. Çünkü Hatay tarih boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve kardeşçe yaşamayı kendine ilke edinmiş insanlar mozaiğidir. Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere farklı oluşumların bir arada bir ahengini yansıtır mozaik. 1932-1939 yılları arası Hatay’ın Anavatana katılmadan önceki yıllarda yapılan kazılarda Hatay Mozaikleri Başta Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’ya maalesef götürülmüştür. Biz genel olarak bu tarz eserlerin ait olduğu topraklarda yaşatılması gerektiğine inandığımız için projemizin adı da ‘’Mozaik Anavatanında’’. Gönül ister ki bu eserler ait olduğu topraklara gelsin. Bu konuda çalışmalarımızın ilki olan bu proje ile yeni usta adaylarımızı yetiştirdiğimiz gibi, aynı zamanda bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarını da Kaymakamlığımız olarak başlatmış olduk.

Bildiğiniz üzere projemiz Hatay Valiliği Koordinasyonu ile Kalkınma Bakanlığı SODES programı kapsamında desteklenmektedir. 1 yıl sürmüş olan projemizde 41 kadın, 2 erkek olmak üzere 43 kursiyerimiz 432 saatlik Sanatsal Mozaik Kurs modülünü Halk Eğitim Merkezimizde tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmıştır.

Tabi sertifikalarını alan kursiyerlerimizin mozaik sanatı konusunda kendilerini geliştirmeye devam ederek birer Mozaik Sanatçısına dönüşmesini ve bu sanatı gelecek nesillere de aktarmalarını temenni ediyorum.’’ Dedi.

Vali Yardımcısı BOZDEMİR yaptığı konuşmada ‘’Kalkınma Bakanlığı tarafından desteklenen SODES Projelerinin Türkiye’nin 34 vilayetinde uygulandığını, ilk kez 2008 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesinde uygulandığını 2011 yılından itibaren İlimizde uygulamaya geçtiğini, o günden itibaren 204 projeye 16 milyon Türk Lirası desteğin verildiğini belirtti. ‘’Mozaik Anavatanında’’ projesinin de  bu kapsamda desteklenerek tamamlandığını ifade etti.

Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hatice PAMİR yaptığı sunumda; Antakya Mozaikleri ve karakteristik özelliklerine değinirken, Antakya Mozaiklerinin ait oldukları topraklarda sergilenmesi gerektiğine inandıklarını belirtti.

Konuşmaların ardından kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Sergiyi gezen ziyaretçiler mozaikler ile ilgili bilgi aldı. Mozaik sergisi 19 Ağustos Cuma günü saat 16:00’a kadar Kültür Merkezi’nde görülebilecektir.

Her hakkı saklıdır.