hataysodes@gmail.com +90 (326) 214 03 30 - Dahili: 2128 +90 (326) 213 35 76
T.C.
HATAY VALİLİĞİ
SOSYAL DESTEK PROGRAMI
"KÜÇÜK DOKUNUŞLAR GERÇEKLEŞEN HAYALLER"

30.12.2016

Gelecek Yolunda Engelsiz Üretim Projemizin Kapanış Toplantısı ve Sertifika Töreninini Gerçekleştirdik


“Gelecek Yolunda Engelsiz Üretim” projemizin kapanış toplantısı ve sertifika törenini Sayın Hatay Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu’nun katılımı ile gerçekleştirdik.
Toplantıda konuşan ATSO Başkanımız Hikmet Çinçin “ 15 yaş üstü 20 gence eğitim verdiklerini söylerken bu eğitimlerin içinde sosyal aktivitelerde vardı. Biz Avrupa Birliği ve SODES kapsamındaki projelerde Erol Bilecik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ile çok yakın ilişkilerde olduk. Bu projede de aynı ilişkiyi sürdürdük. Bu kapsamda bir adet CNC tezgahı ve dört adet dekopaj makinasını satın aldık. Engelli vatandaşlarımıza her zaman destek vereceğiz. Bu konuda bizden desteklerini esirgemeyen Hatay Valiliğimize teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

Sayın Hatay Vali Yardımcımız Nursal Çakıroğlu ise “SODES İLE tanışıklığım yaklaşık dört yıl öncesine dayanıyor. Gaziantep’te kaldığım süre içerisinde yaklaşık üç yıl boyunca SODES koordinatörlüğü yaptım. SODES mevzuatını çok iyi biliyorum” dedi. “SODES Dezavantajlı kesimlerin istihdam, spor, sanat ve eğitime yönelik desteklenmesi maksadıyla 32 vilayette faaliyette olan ve 32 il Kalkınma Bakanlığı’nın finanse ettiği bir projedir. SODES’in en iyi yanı bize proje yapmayı ve projede çalışmayı öğretmesidir. Birlikte çalışma kültürünü ve ortak hareket etmelerini sağlamaktadır. Toplumların medeniyet seviyelerini engelli vatandaşlarına nasıl davrandıkları ve dezavantajlı gruplara nasıl davrandıkları ile alakalıdır. Sayın Çakıroğlu Antakya Ticaret ve Sanayi Odamıza bu projeye eş finansman sağladığı için teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

T.C. Kalkınma Bakanlığı “Sosyal Destek Programı” kapsamında desteklenmeye hak kazanan “GELECEK YOLUNDA ENGELSİZ ÜRETİM” Projemizin hedefi aracılığıyla engelsiz bireylerle aynı işleri yapabilecek işitme ve konuşma engelli bireylerin CNC Operatörlüğü ve ahşap işleme konularında eğitim almalarının sağlanması, bu bireylerin iş hayatına dahil edilmesi, kalifiye eleman konusunda mobilyacılık sektörünün desteklenmesi ve engellilere karşı toplumsal farkındalığın arttırılmasıdır.
Hedef grubumuz, Hatay’da yaşayan, işitme ve konuşma engeli olan yaşları 15 ve üzerinde 20 gençtir.
Proje süresi 11 ay
Bütçe 169.800 TL ‘dir.
Proje Ortaklarımız;
Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,
Antakya Hürriyet İşitme Engelliler Ortaokulu
İl Milli Eğitim Müdürlüğü’dür.
Eğitimler Hatay Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ahşap Atölyesinde yapılmış olup, eğitmenler de yine Erol Bilecik Meslek Lisesi’nden sağlanmıştır.
Eğitimler için mobilya atölyesine 1 adet CNC Tezgahı ve 4 adet dekopaj makinesi satın alınmıştır.
Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalı eğitimler, toplam 1400 saat olup 8 ay sürmüş, projemizde ikisi işitme ve konuşma engellilerle iletişim konusunda deneyimli ve tamamı mobilyacılık konusunda uzman toplam 8 eğitmen görev almıştır.
8 aylık eğitim süresince kursiyerlere günlük 20 TL ücret verilmiştir.
Projemizin 3. Ayında İşitme ve Konuşma Engelli Bireyler için farkındalık sloganları hazırlanarak billboardlara asılmıştır.
Projenin 3. ayında basının, yerel otoritelerin, STK temsilcilerinin, halkımızın katıldığı \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"İşitme ve Konuşma Engelli Bireylerin Toplumsal Hayattaki Yeri” semineri ile engelli vatandaşlarımız konusunda farkındalık yaratılmıştır.
Projemizde başarılı 1 kursiyer kurumumuz tarafından yürütülen “Antakya’da Mobilyacılığı Geliştirme Projesi” kapsamında kurulacak Mobilya Üretimi Ortak Kullanım Merkezi’nde istihdam edilecektir.

Her hakkı saklıdır.